Rehabilitacja niemowląt, fizjoterapia niemowląt Kraków
Rehabilitacja i fizjoterapia
Pierwszy rok życia dziecka jest kluczowy w procesie rozwoju zdolności motorycznych, dlatego tak ważne jest żeby jak najszybciej wyłapywać wszelkie nieprawidłowości i wspierać dziecko w prawidłowym rozwoju. Jest to także najlepszy czas aby rozpocząć rehabilitację niemowląt. Często najprostsze działania takie jak odpowiednia pielęgnacja, podnoszenie i noszenie dziecka pozwalają zapobiec rozwojowi nieprawidłowych wzorców ruchowych, a co za tym idzie mechanizmów kompensacyjnych, z których następnie może rozwinąć się wada postawy, nieprawidłowy model chodu, zaburzenia integracji sensorycznej.
Problemy w rozwoju początkowym mogą również oddziaływać na dalsze funkcjonowanie dziecka w przedszkolu czy szkole oraz mieć konsekwencje w dorosłym życiu.
Do fizjoterapeuty z niemowlakiem bezzwłocznie należy udać się gdy dziecko :
- mocno napina nogi, równocześnie uderza nogami o podłoże, jest „sztywne”,
- zaciska mocno rączki i przez większość czasu ma dłonie zaciśnięte w pięści,
- nie toleruje leżenia na brzuszku lub w tej pozycji mocno odgina ciało i głowę w tył,
- wydaje się być „luźne”, bez napięcia, jest bardzo mięciutkie, nie kwapi się do ruchu,
- układa ciało i głowę w literkę „C”, preferuje jedną ze stron,
- ma widoczne deformacje w obrębie czaszki lub asymetrię w obrębie twarzy,
- jego rozwój nie przebiega harmonijnie, a podstawowe czynności tj. kontrola głowy, obroty z pleców na brzuch, podpór w leżeniu na brzuchu, samodzielne siadanie, pozycja czworacza oraz wstawanie i chodzenie pojawiają się w opóźnieniu do norm rówieśniczych
Wizyta u fizjoterapeuty jest też dobrym narzędziem profilaktycznym, przeszkolony fizjoterapeuta nauczy młodych rodziców odpowiedniej PIELĘGNACJI noworodka, czyli szeregu działań, które mają za zadanie wspierać dziecko w prawidłowym rozwoju motorycznym.
Chodzi tu przede wszystkim o techniki podnoszenia, odkładania, przebierania dziecka, odpowiedni do wieku sposób noszenia oraz sposób na to jak zmodyfikować codzienne czynności tak aby jak najbardziej wykorzystywać potencjał dziecka. Dlatego tak ważna jest odpowiednia rehabilitacja niemowląt.
Terapie niemowląt, którymi wspieramy rozwój dziecka w pierwszym roku życia w naszym gabinecie znajdziecie Państwo poniżej.
Diagnostyka metodą Prehtla
Metoda Prechtl’a jest to nieinwazyjna, bezstresowa metoda diagnostyczna dla dzieci przedwcześnie urodzonych oraz niemowląt do 5 miesiąca życia. Bazuje na ocenie jakościowej i ilościowej ruchów globalnych, które obserwowane są w motoryce spontanicznej dzieci do 20 tygodnia po porodzie.
Metoda ta pozwala na bardzo precyzyjne określenie poziomu rozwoju motorycznego dziecka oraz ewentualne zakwalifikowanie go do grupy ryzyka zagrożenia niepełnosprawnością.
Metoda NDT-Bobath w Krakowie
Głównym celem tej metody jest pomoc dziecku w rozwoju, tak aby mogło być jak najbardziej samodzielne. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe i opóźnienia niezintegrowanie odruchów pierwotnych powodują odmienne doświadczenia czuciowo-ruchowe.
Terapeuci planują pracę głównie w oparciu o wpływanie na napięcie mięśniowe- normalizację, hamowanie nieprawidłowych odruchów oraz wyzwalanie ruchów w zakresach jak najbardziej zbliżonych do fizjologii. Następnie terapeuta ma za zadanie nauczyć dziecko wykorzystywać nabyte umiejętności w życiu codziennym, co przekłada się na samodzielność dziecka oraz jakość jego życia.
Metoda Vojty
Koncepcja metody Vojty opiera się na dokładnej diagnostyce, która jest bardzo czuła nawet na najmniejsze wychylenia od normy oraz na części terapeutycznej, która ma za zadanie nie dopuścić do powstawania mechanizmów kompensacyjnych bądź się im przeciwstawić.
Profesor Vojta oparł swoją metodę na odruchowym uaktywnianiu i wyzwalaniu genetycznie zakodowanych wzorców ruchowych, do których każde dziecko ma dostęp od samego początku rozwoju. Rozwój dziecka przebiega według zakodowanego wcześniej programu, w miarę dojrzewania centralnego układu nerwowego automatycznie odkodowujemy kolejnie wzorce ruchowe. Przy uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego terapeuta Vojty może pomóc dziecku dostać się do jego zakodowanego programu i umożliwić prawidłowy rozwój, ale tak naprawdę główną rolę terapeutyczna odgrywają rodzice, ponieważ metoda Vojty wymaga powtarzalności wiec głównie ćwiczą z dzieckiem rodzice w domu.
Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp
Jest to metoda pracy manualnej, która podchodzi do tematu wad stóp bazując na fizjologicznym rozwoju dziecka w pierwszym roku życia.
Metoda ta bazuje na globalnych wzorcach ruchowych oraz podstawowych założeniach terapii manualnej. Składa się na to ocena stanu funkcjonalnego kończyny dolnej poprzez wykorzystanie chwytów diagnostycznych, zaplanowanie terapii oraz bandażowanie stóp jako przedłużenie efektu terapeutycznego.